تبلیغات
وبلاگ دوستانه دانشجویان پزشکی یزد - ورودی91 - حجاب و حسادت
تاریخ : یکشنبه 2 شهریور 1393 | 12:41 ب.ظ | نویسنده : سیدمحمد بنی فاطمه

به نام خدا

«وَدَّ كَثِیرٌ مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ لَوْ یَرُدُّونَكُم مِّن بَعْدِ إِیمَانِكُمْ كُفَّارًا حَسَدًا مِّنْ عِندِ أَنفُسِهِم مِّن بَعْدِ مَا تَبَیَّنَ لَهُمُ الْحَقُّ» (105 بقره)

این آیه بیان می‌کند که کفار از روی حسادتی که به مؤمنان می‌برند آرزو دارند که آن‌ها را به کفر برگردانند آن هم بعد از زمانی که حق را دریافته‌اند چون نه خودشان توان دارند که ایمان بیاورند و نه می‌توانند ببینند که کسی راه صلاح و رستگاری را بر‌گزیند و به خدا و پیامبرش ایمان بیاورد. در مسئله‌ی حجاب هم شاید بعضی همین گونه باشند. از یک طرف نمی‌توانند وجودشان را از آلودگی و زشتی این گناه پاک کنند و از یک طرف از روی حسادت نمی‌توانند ببینند که دیگران به این گناه آلوده نشده‌اند و زیر بار این رذیلت و لئامت نرفته‌اند. از این رو سعی می‌کنند تا برای جبران این کمبودی که در خود احساس می‌کنند دیگران را هم با خودشان همراه کنند و با تمسخر دیگران بار ننگی را که به دوش کشیده‌اند اندکی کاهش دهند.

  

«فَلَوْلاَ كَانَ مِنَ الْقُرُونِ مِن قَبْلِكُمْ أُوْلُواْ بَقِیَّةٍ یَنْهَوْنَ عَنِ الْفَسَادِ» (116 هود)

چرا در نسل‌های گذشته یک مردم صاحب مایه (مایه‌ی عقلی، فکری و روحی) نبودند که فسادها مبارزه کنند تا در نتیجه، این ملت‌ها در اثر فسادها تباه نشوند و منقرض و هلاک نگردند. پیامبر فرمود هرکس چنین اوضاع و احوالی را ببیند (فلم یُغیّر علیه بفعل و لا قول) و درصدد دگرگونی آن نباشد و در مقام اعتراض برنیاید (کان حقاً علی الله ان یدخله مدخله) شایسته است که خدا چنین کسی را به آن‌جا ببرد که فاسقان و ظالمان و تغییردهندگان دین خدا می‌روند و سرنوشت مشترک با آن‌ها دارد.

(مجموعه‌ی آثار شهید مطهری)  • دانلود فیلم
  • خرید vpn
  • ضایعات

  • ChatBox